• 1 grudnia 2020 rozpoczęliśmy realizację projektu „Nauczajmy inaczej – alternatywne metody nauczania jako odpowiedź na szczególne potrzeby uczniów” w ramach programu Erasmus+. To już 3 projekt, który nasza szkoła realizuje w tym programie. Kolejny, którego celem jest szukanie bardziej efektywnych metod i narzędzi pracy, aby jak najlepiej dopasować je do różnorodnych potrzeb naszych uczniów. Jednak inny niż poprzednie, gdyż skoncentrowany na pomocy uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

    Oficjalna data rozpoczęcia projektu nie oznacza, że prace zaczynają się dziś. Praca wre już od roku, gdyż ponad 12 miesięcy temu przystąpiliśmy do żmudnego procesu pisania wniosku, który polega na przeprowadzeniu wnikliwej ewaluacji, zdiagnozowaniu potrzeb naszej szkoły, postawieniu celów oraz określeniu sposobów ich realizacji. W lutym 2020 roku złożyliśmy wniosek do Agencji Narodowej, by w czerwcu dowiedzieć się o jego akceptacji. W sierpniu podpisaliśmy umowę finansową, która zagwarantowała nam 21 371,00 Euro na realizację projektu.

    W ramach tego budżetu nauczyciele z naszej szkoły mają wziąć udział w 11 szkoleniach zagranicznych w 3 krajach europejskich: w Zjednoczonym Królestwie, Niemczech i na Malcie. Będą szkolić się na kursach językowych, by poprawić znajomość języków obcych, wzbogacić słownictwo, poprawnie operować zasadami gramatycznymi oraz pozbyć się barier językowych i nabyć płynności komunikacji. Oprócz kursów językowych wyjadą też na szkolenia metodyczne, gdzie od doświadczonych trenerów będą uczyć się, jak nauczać efektywniej, innowacyjnie, aktywizująco. Pobyt w krajach instytucji goszczących zapewni intensywny kontakt z językiem obcym oraz kulturą, a integracja z nauczycielami z innych krajów pozwoli na wymianę doświadczeń.

    Nauczyciele nie czekają biernie na rozpoczęcie mobilności. Dokształcają się samodzielnie, szukając inspiracji w podręcznikach oraz czasopismach metodycznych, uczestniczą w szkoleniach doskonalących, korzystają z dostępnych powszechnie narzędzi online. Przygotowują harmonogram realizacji projektu i głowią się nad tym, aby zaproponowane działania przyniosły spodziewane efekty i zostały przyjęte przez społeczność uczniowską z entuzjazmem.

    Poniżej przedstawiamy cele naszego projektu. Szczegóły jego realizacji śledźcie na bieżąco!

     

    1. Popularyzacja nauczania języków obcych w szkole poprzez wzrost kompetencji językowych nauczycieli.

    2. Organizacja programów nauczania i metod pracy oraz ich adekwatność względem indywidualizacji pracy z uczniem o szczególnych potrzebach.

    3. Organizacja polityki propagującej uczenie się przez całe życie.

    4. Działalność szkoły w wymiarze europejskim, edukacja europejska oraz współpraca międzynarodowa.

    5. Promowanie pozytywnych postaw wobec różnorodności językowej i kulturowej.   

    • Zacholska Małgorzata

    • Adventskranz

      W okresie przedświątecznym pragniemy ozdobić nasz dom, nadać mu uroczystą atmosferę.


      Popularnym elementem wystroju w Niemczech pojawiającym się na przełomie listopada i grudnia są wieńce adwentowe wieszane pod sufitem, na drzwiach wejściowych lub ustawiane w jadalni.
      Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Nasi niemieccy sąsiedzi, podobnie jak i my w czasie adwentu w kościołach i w domach ustawiają wieniec adwentowy, w którym cztery świece, symbolizują cztery niedziele adwentu, a także Chrystusa - światło życia, który zaprasza nas, by z odwagą kroczyć ku świętości...
      Zachęcam rodziców, ażeby wspólnie z dziećmi wykonali własnoręczny wieniec adwentowy - Adventskranz.
      Uczniowie, którzy przyślą zdjęcia wieńców i swoje, na których trzymają, bądź stoją obok swojego wieńca adwentowego (mogą być również z rodzicami) otrzymają ocenę celującą z języka niemieckiego oraz +10 punktów z zachowania.
      Przewidywane są również nagrody niespodzianki dla osób wyróżnionych!
      Czekam na zdjęcia do 7 grudnia.
      Oceniając będę brała pod uwagę przede wszystkim estetykę wykonania, kreatywność, pomysłowość, kompozycję oraz dobór materiału.
      Zadanie przeznaczone jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
      Zadanie realizowane jest między innymi w ramach programu Erasmus plus, który rozpoczyna się w naszej szkole od 1 grudnia tego roku.


      Mam nadzieję, że zostanę zasypana zdjęciami.
      Małgorzata Zacholska

    • Kryński Ryszard

    • W ramach programu Erasmus Plus Zerówka, na zajęciach z języka angielskiego, poznała nowe, świąteczne słownictwo: raindeer, Santa Claus, Christmas tree, ale także słownictwo związane z ubiorem: hat, shoes, jacket, oraz części ciała: nose, face, beard, hands i przypomnieli sobie użycie kolorów w języku angielskim. Ale... wszystko się pomieszało, bo to były nietypowe święta!!!! Kolory nie są takie jak zwykle. A strange Xmas.

    • Orbik-Balcerzak Katarzyna

    • Matematyka jest obecna na każdym kroku, w domu, w szkole, w zabawie, na zakupach, a nawet w muzyce i poezji. Wykorzystując jej potęgę, uniwersalizm i moc, pracownicy naszej szkoły złożyli życzenia świąteczne napisane językiem matematyki; w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej. 

      To nasza odpowiedź na zintegrowane nauczanie przedmiotowo - językowe, oparte na jednoczesnym przekazywaniu treści w nauczaniu matematyki i języka angielskiego. 

      Praca metodą CLIL to atut naszej szkoły, jeden z wielu celów założonych w realizacji projektu Erasmus+.

      Mimo nauczania zdalnego i pandemii uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w nietypowej lekcji matematyki. Z okazji szóstego grudnia odbyły się zajęcia pod nazwą Maths with Santa, czyli matematyka z Mikołąjem. Były to zajęcia typowej lekcji matematyki
       z elementami języka angielskiego. Wszystkie zadania, łamigłówki, rebusy zagadki sformułowane były w języku angielskim, a tematy ćwiczeń osadzone w kontekście świąt.

      Zajęcia przeprowadzono w ramach realizacji projektu Erasmus+, gdzie jednym z celów jest praca metodą CLIL, czyli  zintegrowane uczenie się treści i języka opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści
      z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

       

      K.O-B

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Starkowie, ul. Starkowo 10
      • tel./fax (059)8580077
      • Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie ul. Starkowo 10, 77-235 Trzebielino Poland
      • Inspektor Danych Osobowych infotech.rodo@gmail.com
    • Logowanie