• W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 biblioteka Szkoły Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Starkowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 5000 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz lektur szkolnych.

    • Zrealizowane w ramach programu działania promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

    • Narodowe Czytanie 

      W miniony piątek nasza szkoła przyłączyła się do Narodowego Czytania. Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur, które – jak zaznaczył Andrzej Duda – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. We wspólnym czytaniu Nowel polskich wzięli udział uczniowie oraz pedagogiczni i niepedagogiczni pracownicy szkoły. W gronie tych, którzy przybliżyli nam treść ośmiu nowel, zasiedli: Pani dyrektor Beata Kiedrowska, Radna Gminy Trzebielino Pani Ewa Kozieł, nauczyciele Pani Monika Czykier-Sokołowska, Pani Katarzyna Wirkus, Pan Mariusz Bartczak, Pan Tomasz Kubiak oraz uczennice Zuzanna Pirowicz i Zuzanna Zawoluk. Po wysłuchaniu każdego utworu uczniowie starali się odpowiadać na pytania do tekstu, sprawdzające uważne słuchanie ze zrozumieniem. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego. 

      Wszystkim słuchaczom oraz tym, którzy wzięli aktywny udział w Narodowym Czytaniu, serdecznie dziękujemy!

      Organizatorzy:
      Emilia Juchniewicz, Anna Kowalczyk i Jarosław Wasyluk 
      Fot. Sylwia Szewczyk kl.VIII 

    • Lekcja empatii z „Katarynką” Bolesława Prusa

      W ramach projektu czytelniczego oraz Narodowego Czytania uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach, w czasie których mogli poczuć się, jak niewidoma bohaterka "Katarynki" Bolesława Prusa.

       Po tym, jak wszyscy wyrazili zgodę na zasłonięcie oczu, wykonywali wybrane czynności z życia codziennego. Okazało się, że układanie puzzli, wycinanie nożyczkami, rozpoznawanie lekarstw, oglądanie filmu, dojście do toalety czy ubieranie się wcale nie jest takie łatwe. To, co dla nas ludzi widzących, nie stanowi problemu, dla niewidomych może być nie lada wyzwaniem. Jednak w życiu dziewczynki z noweli Prusa było coś, co sprawiało, że była szczęśliwa-była to muzyka. Uczniowie klasy V również stwierdzili, że w naszym eksperymencie przy jednej czynności nie był potrzebny wzrok. Czuli się pełnosprawni, gdy słuchali muzyki.
       Nawet Pan Tomasz przezwyciężył swą nienawiść do katarynek, kiedy zdał sobie sprawę, jak ważna jest muzyka w życiu niewidomej dziewczynki.
       Puentą, którą wysnuliśmy na zakończenie zajęć, było to, że nawet w trudnościach można odkryć coś, co nas uszczęśliwi, a ludzie pełnosprawni powinni zacząć doceniać drobnostki, ponieważ to z nich zbudowane jest szczęście. 

    • LEKCJE W AKADEMII PANA KLEKSA

      W RAMACH PROJEKTU CZYTELNICZEGO

      Warsztaty wykonywane w ramach projektu czytelniczego udowadniają, że lektury nie są nudne. Ostatnio klasa IV przeniosła się na jeden dzień do Akademii pana Kleksa. Za wytrwałą pracę w czasie kleksografii, lekcji przędzenia liter i nietypowej lekcji geografii każdy uczeń otrzymał kolorowe piegi, które wraz z nową legitymacją szkolną wkleił do zeszytu na pamiątkę. 

    • OGRÓD W SŁOIKU

      Tam panują czary, wiesz, takie dobre czary. Pewien tego jestem. "Tajemniczy ogród" F.H.Burnett 

       

      W obcowaniu z książką musi być jakaś magia. Udowodnili to uczniowie klasy V, którym udało się zamknąć ogród w słoiku. Działanie wykonano po omówieniu lektury "Tajemniczy ogród" w ramach projektu czytelniczego organizowanego przez bibliotekę szkolną.

    • SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

           29 listopada 2019 r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy „W krainie legend i baśni”. Tego dnia na szkolnym korytarzu można było spotkać: Kaja i Gerdę, rody książęce wraz z dworzanami, kaczuszki, smoka, pradawnych Słowian, Bazyliszka, chodzące lustro, złotą rybkę, wróżkę i wiele innych niezwykłych postaci.

              Szkolne święto czytelnictwa rozpoczęły przygotowane przez każdą klasę krótkie prezentacje dotyczące wybranych lektur. Na tegorocznym konkursie zaprezentowano:
      Klasa O - „Królową Śniegu” Hansa Christiana Andersena;
      Klasa I - „Księżniczkę na ziarnku grochu” Hansa Christiana Andersena;
      Klasa II - „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena;
      Klasa III – „Szewczyka Dratewkę”;
      Klasa IV – „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”;
      Klasa V – „Legendę o Bazyliszku”;
      Klasa VI – „Bajkę o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina;
      Klasa VII – „Legendę o Kraku i Wandzie”;
      Klasa VIII - „Kopciuszka” Charles'a Perraulta.

              Po zakończeniu pierwszej rundy rozpoczął się konkurs z wiedzy na temat legend, bajek i baśni wyszczególnionych w podstawie programowej. Po odpowiedziach na liczne pytania oraz po wcieleniu się w rolę Kopciuszka i oddzieleniu grochu od kaszy wyłoniono zwycięzców. Mistrzami w krainie legend i baśni zostali uczniowie klasy V. Drugie miejsce zajęła klasa IV, a trzecie klasa VII.
         Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ogromnej wiedzy. Pozostałym dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w przygotowanie strojów i przedstawienia. Głęboko wierzymy, że organizacja tego typu projektów ma sens, ponieważ m.in. dzięki nim uczniowie są zmotywowani do czytania lektur, skupiają się, aby odnaleźć w nich coś naprawdę atrakcyjnego i wartościowego.
       

      PS Przesyłamy serdeczne podziękowania rodzicom za tak liczną obecność i zaangażowanie w przygotowania do konkursu.

    • Przypowieści biblijne 

      12 grudnia 2019 roku uczniowie z klas IV-VIII udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku na przedstawienie teatralne pt. „Przypowieści biblijne” w wykonaniu  Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. 

      Spektakl łączył w sobie różne przypowieści, m.in.: o synu marnotrawnym, o miłosiernym Samarytaninie, o talentach, o siewcy oraz przepiękną interpretację „Hymnu o miłości” z „Listu św. Pawła do Koryntian”. W przedstawieniu zastosowano techniki animacyjne, wykorzystujące nowoczesną technologię komputerową, co zdaniem najmłodszych widzów bardzo uatrakcyjniło przekaz teatralny. 

    • UCZTA NA OLIMPIE  

      13 lutego 2020 r. uczniowie klasy V zorganizowali grecką ucztę godną boskiego podniebienia. Zasiedli do stołu niczym mieszkańcy Olimpu przebrani za: Zeusa, Herę, Atenę, Afrodytę, Artemidę, Demeter, Nike, Temidę oraz Aresa. Przed posiłkiem składającym się z „boskiego nektaru i ambrozji” bogowie przedstawili się i dokonali krótkiej prezentacji swoich kompetencji oraz atrybutów. 

    • W roku szkolnym 2019/2020 32 uczniów z naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie czytelniczym Wielka Liga Czytelników. Udział w projekcie był wielkim wyzwaniem dla miłośników czytania, jak i ich opiekunów. Nadrzędnym celem projektu Wielka Liga Czytelników jest promowanie mody na czytanie wśród młodych ludzi i ich bliskich.

      Na czym polegał konkurs?

      Przez kilka miesięcy uczniowie naszej szkoły wybierali książki z listy konkursowej, czytali je i rozwiązywali do nich testy, które były bardzo szczegółowe. Testy uczniowie rozwiązywali w domu sami lub podczas rodzinnego czytania.

      Ośmioro uczniów zdobyło wymaganych dziesięć sprawności czytelniczych. Uczniowie Ci przeszli do kolejnego etapu jakim był test kwalifikacyjny. Do dalszego etapu przeszło po trzech półfinalistów w każdej kategorii wiekowej, którzy reprezentowali naszą szkołę w kolejnych etapach konkursu. Konkurs i projekt Wielkiej Ligi Czytelników to nie tylko czytanie książek, ale również działania i zadania konkursowe, których nie brakowało w naszej szkole, a uczniowie chętnie brali udział w przedsięwzięciach w ramach Wielkiej Ligi.

      Nasze działania w ramach Wielkiej Ligi Czytelników:

      Promocja baśni i legend wybranego regionu Polski

      Działanie I: Ilustracje do legendy O powstaniu Kaszub”

      W ramach promocji podań z naszego regionu uczniowie klas II i III tworzyli ilustracje do legendy „O powstaniu Kaszub”.

      Efekty działań warsztatowych w klasie II

      Efekty działań warsztatowych w klasie III

      Działanie II: Makiety do legend regionalnych

      W czasie warsztatów czytelniczych podzieleni na trzy grupy uczniowie klasy VI wykonywali makiety do legend regionalnych. Jedna z grup wykonała makietę do „Legendy o powstaniu Kaszub”.

      Grupa druga wykonała makietę do Legendy o tabace”.

      Grupa trzecia wykonała makietę do podania „O Remusie, królewiance i zapadłym zamku”.

       

      Działanie III: Ilustracje oraz animacje do „Legendy o Juracie”

      Działanie nr 3 uczniowie wykonali zdalnie. Podczas tego zadania mieli dowolność w wyborze formy własnego sposobu prezentacji „Legendy o Juracie”. Legendę tę omówiono z uczniami zarówno w j. polskim na lekcji j. polskiego oraz w języku regionalnym na lekcji j. kaszubskiego. Efektem ich pracy jest: film, prezentacje multimedialne i ilustracje. Niektórzy uczniowie nawet pokusili się o zaprezentowanie tej legendy w języku kaszubskim.

      Efekty pracy naszych uczniów można oglądać na Facebooku.

      Link do filmów i prezentacji:

      https://www.facebook.com/gimnazjumstarkowo/

      Animacja Szymona Kiedrowskiego:

      https://spstarkowo1-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/annakowalczyk_spstarkowo1_onmicrosoft_com/EUd0uX3ADxJGnr--zr5nIesB71hi3cbLDvisqkXxLpKziA

      Animacja Rafała Kuli:

      https://spstarkowo1-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/annakowalczyk_spstarkowo1_onmicrosoft_com/EeAWM6o2E6ZEhGh-L7QfCtcBcLg0NyWCITmmfmSaBDb96Q?e=2ToeRC

      Prezentacja Agaty Góral:

      https://spstarkowo1-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/annakowalczyk_spstarkowo1_onmicrosoft_com/EdMTfKbTlqVKihdIEXHjqdgBYcQklDydNhwAOShpM3aAUQ?e=IoLfUg

      Prezentacja Alicji Pirowicz:

      https://spstarkowo1-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/annakowalczyk_spstarkowo1_onmicrosoft_com/EUzS0-Ji0fhKoFhwWCCZuTkBl9noSBf_9bRRue0iJFGqtw?e=xG1FuP


      Działanie IV: Akcja Promująca Czytelnictwo; szkolny konkurs czytelniczy

      W krainie legend i baśni”

      W naszej szkole, jeszcze przed epidemią, odbył się szkolny konkurs czytelniczy „W krainie legend i baśni”. Tego dnia na szkolnym korytarzu można było spotkać: Kaja i Gerdę, rody  książęce wraz z dworzanami, kaczuszki, smoka, pradawnych Słowian, Bazyliszka, chodzące lustro, złotą rybkę, wróżkę i wiele innych niezwykłych postaci. 


      Działanie V: Akcja warsztatowo-czytelnicza „Dzień z Hobbitem”

      Działanie to było skierowane do uczniów klasy VI. Uczniowie po zapoznaniu się z treścią lektury, pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena, odpowiadali na szereg pytań dotyczących utworu oraz przedstawiali wybraną historię z powieści za pomocą gestów. Ostatnim zadaniem było zbudowanie makiety domu Hobbita w oparciu o opisy z powieści i wyobraźnię czytających.

      Praca nad makietą domu Hobbita

      Efekty pracy szóstoklasistów


      Podsumowanie:

      Niewątpliwie udział w projekcie czytelniczym Wielkiej Ligi Czytelników był niezwykłą i niezapomnianą przygodą dla młodych czytelników, ich rodziców i koordynatorów szkolnych.

      Udział w tym projekcie pokazał, że czytanie książek może być świetną zabawą, nauką i sposobem na kreatywne spędzanie czasu z bliskimi. Realizacja działań w ramach projektu dostarczała niezwykłej przyjemności obcowania z książką i integracji z drugim człowiekiem.

      Dziękujemy serdecznie Uczniom za udział w projekcie i Rodzicom za ogromne wspieranie dzieci. Cieszymy się niezmiernie, że dołączyliśmy do tego wspaniałego ogólnopolskiego przedsięwzięcia promującego czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych zarazem. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas podczas realizacji projektu i życzymy naszym Uczniom nieustającej satysfakcji z czytania. 

      Szkolne koordynatorki Wielkiej Ligi Czytelników

       Emilia Juchniewicz, Anna Kowalczyk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Starkowie, ul. Starkowo 10
      • tel./fax (059)8580077
      • Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie ul. Starkowo 10, 77-235 Trzebielino Poland
      • Inspektor Danych Osobowych infotech.rodo@gmail.com
    • Logowanie