Tytuł projektu:
Obserwując zmiany klimatu, zapraszamy żywioły do warsztatu!
Tytuł projektu w języku angielskim:
Observing climate change, we invite the elements to the workshop!
Cele projektu:
-
Rozwój wiedzy i świadomości ekologicznej oraz walka ze zmianą klimatu.
-
Rozwój umiejętności cyfrowych wśród kadry oraz zintegrowana współpraca nauczycieli celem wykorzystywania narzędzi TiK w pracy dydaktycznej
-
Kształtowanie pozytywnych postaw obywatelskich poprzez aktywizowanie uczniów do udziału w życiu społecznym i politycznym.
-
Wyrównywanie szans i włączanie społeczne, edukacyjne i kulturalne
-
Wzrost znajomości języka angielskiego wśród kadry.
W projekcie planujemy 11 zagranicznych szkoleń dla kadry. Działania dotyczą różnych typów szkoleń, które zostały wybrane na podstawie indywidualnych potrzeb nauczycieli oraz celów projektu.
* 5 działań dotyczy szkoleń językowych realizowanych w Valetcie na Malcie. Wybraliśmy instytucję Easy School of Languages, ponieważ współpracowaliśmy już z nią i mamy pewność co do jakości świadczonych usług. Nauczyciele zrealizują kursy General English, podczas których będą rozwijać umiejętności komunikacji w języku angielskim.
* 1 działanie obejmuje kurs metodyczny w irlandzkiej szkole The Linguaviva Centre w Dublinie. Kurs English Language Training & CLIL Methodology zostanie zrealizowany przez nauczyciela języka angielskiego. Program kursu obejmuje pracę metodą CLIL, której popularyzacja w szkole jest jednym z celów projektu.
*2 działania przewidzieliśmy w szkole INTERACT w Hiszpanii. Instytucja ta oferuje kursy, które idealnie odpowiadają na potrzeby naszych nauczycieli jak i projektu. Nauczyciele pragną zrealizować kursy ICT for teachers, których program obejmuje poznawanie praktycznych narzędzi cyfrowych przydatnych w procesie kształcenia.
*2 działania zaplanowaliśmy do realizacji w PROJECT MANAGEMENT SPAIN ERASMUS PLUS. Ta instytucja oferuje kurs OUTDOOR RECREATION, FITNESS AND NATURE FOR A HEALTHY LIFESTYLE, który odpowiada na potrzeby dwóch nauczycieli wychowania fizycznego. Program kursu przewiduje treści teoretyczne na temat zdrowego trybu życia i odżywiania, jednak skupia się na praktycznym wymiarze edukacji prozdrowotnej (łączy aktywny wypoczynek z uwagą na zrównoważone środowisko i dbałość o przyrodę).
*1 działanie ma odbyć się na Islandii. Islandia jako kraj czystego powietrza i energii odnawialnej jest idealnym miejscem na odbycie kursu z kategorii edukacji proekologicznej. Kurs CULTURE AND HERITAGE IN ICELAND. A SUSTAINABLE LIFESTYLE CONNECTED WITH THE LOCAL ENVIRONMENT. Program kursu umożliwia eksplorowanie dzikich terenów Islandii wraz z dużą dawką wiedzy na temat polityki ekologicznej oraz praktyk energii odnawialnej. Edukuje w zakresie ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki oraz walki ze zmianami klimatycznymi jak i umiejętności językowych
-
W ramach projektu Erasmus+ ”OBSERWUJĄC ZMIANY KLIMATU, ZAPRASZAMY ŻYWIOŁY DO WARSZTATU” odbyłam szkolenie językowe w Valletcie na pięknej Malcie. Dla mnie ta przygoda była ponowną wizytą na Malcie, gdy 3 lata temu byłam również tam na kursie językowym. Niemniej czułam kolejny raz dreszczyk emocji mierząc się z wyzwaniami. Dwa szkolenia można powiedzieć w jednym kraju a jak różne. Pierwszy raz jakże inny w nowoczesnej części Malty w nowoczesnej szkole z rodowitą panią profesor z miejscowego Uniwersytetu. Tym razem w samej stolicy Malty Valletcie w samym centrum najpiękniejszej architektury. Co uliczka zachwyt…
Piękna szkoła wklejona w ciasne wysokie kamienice Valletty w jednakowych kolorach jak daleko sięgniesz okiem – piaskowy kolor fasad budynków. Tym razem dwie nauczycielki, które jak my przybyły na Maltę: cudowna Hope ze Stanów Zjednoczonych i przepiękna Portugalka Karolina. Cudowne osoby, które bardzo się starały, aby nas nauczyć języka. Na Malcie wszędzie spotykam ludzi przemiłych, uśmiechniętych i pomocnych i jakże otwartych na inne kultury.
Tak, teraz wiem, że tam wrócę na pewno...
2W ramach tak pięknej uroczystości jaką jest Dzień Babci i Dziadka uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie dla zaproszonych babć i dziadków. Całości imprezy przyświecał cel realizowany w ramach programu współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus + "Kształtowanie pozytywnych postaw obywatelskich poprzez aktywizowanie uczniów do udziału w życiu społecznym i politycznym"
3W ramach programu Erasmus + i przy współpracy z firmą LUPUS dzieci z klas 0-4 wzięły udział w warsztatach ekologicznych organizowanych w naszej szkole pod hasłem Roboty Segregują Odpady.👾 W piątkowe przedpołudnie uczniowie mieli okazję utrwalać wiadomości w zakresie ochrony środowiska a dużą pomocą były photony, ktore wcześniej zaprogramowane kierowały swoje kroki w stronę odpowiednich pojemników na śmieci. Oprócz nauki o segregacji śmieci i działaniach recyklingowych dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej w przepięknych strojach szlacheckich.👑👒
- 2
W ramach programu Erasmus + uczniowie wzieli udział w warsztatach kulinarnych. Przygotowali pyszne szarlotki oraz jogurtowce ze śliwkami z własnych sadów i ogrodów. Wyszło przepysznie a przepisem również w języku angielskim podzieliliśmy się z całą społecznością🥧🍰🥧
Tegoroczny projekt pn. „OBSERWUJĄC ZMIANY KLIMATU, ZAPRASZAMY ŻYWIOŁY DO WARSZTATU” zakłada realizację jednego z następujących celów:
Rozwój wiedzy i świadomości ekologicznej oraz walka ze zmianą klimatu.
W związku z czym uczniowie naszej szkoły wybrali się na rajd pieszy z grzybobraniem i rozpoznawaniem gatunków jadalnych i trujących w ramach programu Erasmus+ .
link do filmiku:
https://www.facebook.com/share/r/9xFVwXP2B7g7urYB/6
W ramach programu Erasmus+ uczniowie wraz z opiekunami zorganizowali własnoręcznie zrobioną ptasią stołówkę z materiałów z recyklingu. Przy współpracy Nadleśnictwa Trzebielino, Lasy Państwowe stołówka będzie regularnie uzupełniana. Dzięki zaangażowaniu dzieci w opiekę nad ptakami oraz warsztatom na temat ptaków młode pokolenie otwiera się na ekologię a współpraca z dorosłymi przynosi wiele dobrych rezultatów dla wszystkich pokoleń.
W ramach projektu Erasmus + uczniowie odwiedzili Technikum Leśne W Warcinie i wzięli udział w ekologicznych warsztatach o tematyce leśnej. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i znajomością zagadnień przyrodniczych. Zwiedziliśmy budynek szkoły, który jest pięknie zachowanym zimowym pałacem Ottona von Bismarca, zachowało się tam wiele oryginalnych sal m. in. sala kominkowa, w której są trofea z jego polowań. Odwiedziliśmy lecznicę ptaków drapieżnych, którą opiekuje się szkoła. Wędrowaliśmy przez rezerwat buków oraz oglądaliśmy olbrzymie rzadkie gatunki daglezji. Na koniec dzieci przy ognisku w tzw. Puchaczu na tarasach widokowych usmażyły kiełbaski.
Pragniemy podziękować Panu Hubertowi Czelewiczowi za poświęcony nam czas na oprowadzenie nas i wspaniałe przybliżenie dzieciom tematyki przyrodniczej. Dziękujemy dyrekcji Technikum Leśnego w Warcinie za zorganizowanie nam tak wspaniałego dnia oraz paniom z lecznicy ptaków, dzięki, którym mogliśmy się tak wiele dowiedzieć.2