• Działanie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gminy Trzebielino.

      • Nakręceni do działania! - szkolna telewizja internetowa”,

        Projekt – (innowacja) który został przez radę pozytywnie zaopiniowany i dopuszczony do realizacji. Adresatami innowacji byli uczniowie klas VI-VIII zainteresowani tworzeniem szkolnej telewizji, w tym uczniowie zdolni o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a czas jej realizacji obejmował okres od września 2019 r. do czerwca 2020 r. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach nieobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych organizowanych dwa razy w miesiącu oraz w razie potrzeb wynikających z realizacji harmonogramu pracy. Celem zajęć było doskonalenie warsztatu młodych dziennikarzy, rozbudzenie w nich ciekawości świata i poszerzenie horyzontów twórczych zwłaszcza w zakresie edukacji medialnej. Uczniowie uczestniczący w tych zajęciach poznali różne formy dziennikarskiego rzemiosła, samodzielnie redagowali teksty i przygotowali ramówkę do szkolnego programu telewizyjnego oraz uczyli się zasad dobrego wywiadu i pracy z kamerą. Podczas dziennikarskich lekcji doskonalili nie tylko talenty redaktorskie, ale również rozwijali zdolności autoprezentacji i pokonywali tremę, a tym samym uczyli się radzić sobie ze stresem. Ważnym doświadczeniem dla młodzieży była możliwość pracy zespołowej. Oprócz zajęć tematycznych uczniowie dokumentowali i montowali najważniejsze wydarzenia z kalendarza roku szkolnego. Przeprowadzali wywiady, relacje z konkursów, zawodów, akademii, wycieczek. Byli z kamerą wszędzie tam, gdzie działo się coś ciekawego. Na realizację działań w ramach innowacji przeznaczono środki uzyskane w ramach programu Działaj Lokalnie. Z dofinansowania zakupiono sprzęt techniczny, taki jak: mikrofony, statyw, oświetlenie, tło. Dzięki dofinansowaniu uczniowie odwiedzili studio nagrań regionalnej telewizji TVP Gdańsk.

      • Wycieczka do TVP Gdańsk, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
        oraz Europejskiego Centrum Solidarności
         

        10 października odbyła się wycieczka do Gdańska. Wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Starkowie szczególnie zaangażowani w realizację projektu „Młodzi mają głos!-nakręcamy się do działania”. Głównym założeniem projektu jest samorządność lokalnej młodzieży i promocja jej dokonań w telewizji internetowej. Aby właściwie zabrać się do działania, młodzi ludzie wybrali się do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, czyli do najważniejszej instytucji rządowej w naszym województwie. Zostali tam zapoznani m. in. z zasadami funkcjonowania urzędu. Ponadto uświadomili sobie, jak wielki wpływ na nasze życie mają zapadające tam decyzje. Następnie wybrali się do Europejskiego Centrum Solidarności, aby w przystępny sposób zapoznać się z fragmentem polskiej historii poprzedzającej powstanie demokratycznej Polski. Istotnym punktem tej wyprawy było także zwiedzanie gdańskiej siedziby Telewizji Polskiej. Oprócz tego, że było to po prostu ciekawe doświadczenie, dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują „kulisy telewizji”. Dla każdego, kto chce zajmować się tworzeniem telewizji, wiedza ta jest nie do przecenienia.

        Kolorowa czyli biało-czerwona

        24 września 2019 r. na zaproszenie realizatorów projektu „Młodzi mają głos!-Nakręcamy się do działania!” do Szkoły Podstawowej w Starkowie przybyli członkowie Fundacji Banina, aby zaprezentować młodzieży spektakl, a dokładnie monodram, na podstawie napisanej przez Piotra Przybyłę i wyreżyserowanej przez Bartłomieja Miernika sztuki pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona”.
        Przedstawienie składało się z dwóch części. W pierwszej, Hubert, w którego wcielił się młody aktor Hubert Dyl, przekonywał uczniów, żeby zagłosowali na niego w wyborach do samorządu szkolnego. Grał miłego, elokwentnego chłopaka o wyrazistych poglądach. Najpierw mówił dość neutralne rzeczy, z którymi zgodziłaby się większość społeczeństwa: że każdy Polak powinien znać słowa hymnu, wspierać polską gospodarkę, kupować polskie produkty, płacić podatki. Oprócz tego, co mówił, ważne było to, jak się zachowywał. Wszędzie było go pełno. Chodził po klasie, żywo gestykulował, dosiadał się do ławek, częstował kanapkami. Mówił o problemach, które są bliskie każdemu młodemu człowiekowi, narzekał na szkołę, nauczycieli, dzięki czemu na początku zyskał sympatię zebranych. Niestety w dalszej części swojego wystąpienia wygłaszał skrajnie nacjonalistyczne hasła. Generalnie dużo mówił i nikomu nie dawał dojść do słowa. Niektórzy uczniowie byli jego zachowaniem i poglądami na tyle poirytowani, że prosili go, aby wyszedł. Mieli już go dość i nie chcieli go słuchać.
        Przed opuszczeniem sali zwrócił się do wszystkich z prośbą, aby zadeklarowali, czy poprą go w wyborach do samorządu. Swoje zdanie mieli wyrazić anonimowo, stawiając plusa lub minusa na rozdanym przez niego wycinku z Konstytucji. Okazało się, że w naszej szkole uczeń z poglądami Huberta nie zostałby przewodniczącym. Znacząca większość wyraziła w głosowaniu swój sprzeciw wobec takich zachowań.
                    Na drugiej lekcji młodzież dowiedziała się, że brała udział w eksperymencie. Aktor, Hubert Dyl, wraz z panią pedagog, Pauliną Olkowicz, objaśniali poszczególne socjotechniki zastosowane przez bohatera, pokazali, za pomocą jakich trików zdobył ich sympatię i w jakich momentach zostali przez niego zmanipulowani. Bezpośrednim celem akcji było uwrażliwienie młodzieży na manipulację. Przedstawienie miało za zadanie zmusić młodzież do myślenia i do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Młodzi ludzie są chłonni na wiedzę i poglądy, dlatego spektakl ten miał zachęcić ich do otwartego i szczerego zmierzenia się z tematem nacjonalizmu i ksenofobii oraz zaszczepić w nich wartości: tolerancję, poszanowanie drugiego człowieka, patriotyzm.
                    Jesteśmy dumni z naszej młodzieży, która nie uległa manipulacji i swoją postawą udowodniła, że rozumie pojęcie patriotyzmu.
                    Działanie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gminy Trzebielino. 

        WARSZTATY PRAWIDŁOWEJ EMISJI I HIGIENY GŁOSU

        We wrześniu br. w ramach projektu „Młodzi mają głos!-nakręcamy się do działania” odbyły się warsztaty prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu skierowane do zainteresowanych wystąpieniami publicznymi i pracą przy tworzeniu młodzieżowej telewizji. Poprowadził je znany w środowisku młodzieży aktor Hubert Dyl, któremu rozpoznawalność przyniosły role w serialach: „Szkoła” czy „19+”. Hubert w przystępny sposób przekazał uczniom SP w Starkowie, w jaki sposób można świadomie i swobodnie posługiwać się głosem. Zaprezentował także kilka ćwiczeń stanowiących rozgrzewkę aparatu artykulacyjnego, które należy wykonać przez każdym wystąpieniem publicznym.

        Po warsztatach odpowiadał na pytania dotyczące jego kariery aktorskiej, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Jego prostolinijna postawa, przekonała naszą młodzież do tego, że nawet jeśli pochodzi się z małej miejscowości, można osiągnąć sukces. Wystarczy tylko chcieć [i ciężko pracować ;-)].

         

        Działanie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gminy Trzebielino. 

        KAMPANIA WYBORCZA
        NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

         

                    We wrześniu i w październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach na temat prawa wyborczego i procedur dotyczących wyborów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Efektem prac warsztatowych była profesjonalnie przeprowadzona kampania wyborcza dwóch kandydatek: Sylwii Szewczyk i Zuzanny Pirowicz. Sztaby wyborcze dziewcząt zaangażowały się m.in. w promocję planów wyborczych swoich kandydatek, rozlepianie plakatów i ulotek zachęcających do oddania na nie głosu.

                    Nad prawidłowością przebiegu kampanii wyborczej czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie:
        Klaudia Pluto-Pradzyńska - przewodniczący,
        Hania Grabowska
        Oliwia Surowik
        Marta Wrycza
        Julia Sadyś
        i Marcel Pertek.

        DEBATA PRZEDWYBORCZA

        23 października 2019 roku odbyła się debata przedwyborcza kandydatów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wzięły w niej udział: Sylwia Szewczyk oraz Zuzanna Pirowicz.
                    Cieszymy się bardzo, że z naszych zaproszeń skorzystali i nas odwiedzili Wójt Gminy Pan Tomasz Czechowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Tarnowski, Radna Gminy Pani Ewa Kozieł i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Pluto-Prądzyńska.
                    Kandydatki i ich sztaby miały bardzo efektowne taneczne wejścia, dziewczęta kolejno przedstawiły swoje plany wyborcze. Był czas na dyskusję, w której pytania i odpowiedzi były bardzo merytoryczne. Kandydatki doskonale poradziły sobie również z pytaniami od wyborców. Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele stwierdzili jednogłośnie, że poziom tej debaty był bardzo wysoki.
        Debatę profesjonalnie poprowadzili Hanna Grabowska i Marceli Pertek.
         

        Przygotowanie debaty należało do Szkolnej Komisji Wyborczej 

        WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

        24 października 2019 roku odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą SU została wybrana Zuzanna Pirowicz.
                    Gratulacje dla obu kandydatek składają uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
         

        Wybory przeprowadziła Szkolna Komisja Wyborcza w składzie:
        Klaudia Pluto-Prądzyńska, Hanna Grabowska, Oliwia Surowik, Julia Sadyś, Marta Wrycza
        i Marceli Pertek.
        Popatrzcie jak głosowaliśmy i pracowaliśmy.

        BIEG WOLNOŚCI

        25 października 2019 r. odbyły się sztafetowe biegi przełajowe stanowiące finał akcji upamiętniającej 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO i 15. przyłączenia naszego kraju do Unii Europejskiej. Od września uczniowie z klas VII i VIII przebiegli łącznie 29 km, uczniowie z klas IV-VI 19 km, a klasy I-III 14 km, aby ostatni kilometr pokonać razem w wyjątkowym stylu.

        W zawodach zwyciężyła grupa, do której należeli uczniowie z klasy IV i V. Drugie miejsce zajęła grupa, w skład której wchodzili uczniowie z klas I i VIII. Na podium stanęli także uczniowie z klas III i VI.

        Bieg był bardzo wymagający. Z wszystkich uczestników jesteśmy naprawdę dumni. Gratulujemy Wam zapału. Jesteśmy pewni, że z taką młodzieżą możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem. 

        Festiwal Filmoteki Szkolnej

        Zuzanna Pirowicz, Nikola Lupa i Julia Sadyś reprezentowały naszą szkołę oraz promowały działania filmowej grupy projektowej podczas 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, odbywającego się w Warszawie w dniach od 28. do 30. października 2019 r.

        Po przyjeździe do Warszawy, rejestracji i obiedzie dziewczęta wzięły udział w warsztatach integracyjnych. Prosto z warsztatów wyruszyły do kina Iluzjon, gdzie odbył się pokaz spotów filmowych podsumowujących działania każdej ze szkół w ramach projektu Filmoteki Szkolnej.
         

        [Jeśli chcecie przypomnieć sobie nasz krótki spot (ograniczenia czasowe narzucili organizatorzy), skorzystajcie z linku: https://www.facebook.com/gimnazjumstarkowo/videos/387361421939457/?t=0] 

        Po przedstawieniu dokonań uczestników Festiwalu odbył się seans filmu „In touch” Pawła Ziemilskiego. Następnie pan Michał Oleszczyk przeprowadził rozmowę z reżyserem, który odpowiadał na wszystkie nurtujące widzów pytania dotyczące powstawania dzieła filmowego.
        Po gali uczennice udały się na nocleg do komfortowego hotelu, w którym mogły zregenerować siły. Kolejne dni na 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej również dostarczyły naszej grupie moc wrażeń. Dziewczęta wzięły udział w wielu warsztatach w Instytucie Audiowizualnym Filmoteki Narodowej (FINA), m.in. w: warsztatach krytyki audiowizualnej prowadzonych przez Kaję Klimek, w warsztatach maszynek optycznych prowadzonych przez Kasię Waletko czy w warsztatach scenopisarskich pod opieką Agnieszki Kruk. Po zajęciach udały się do kina Iluzjon na uroczystą galę z okazji jubileuszu Festiwalu. Było wiele wspomnień i wzruszeń, którym towarzyszyła nadzieja przynajmniej na kolejne dziesięciolecie działalności Filmoteki Szkolnej. Galę uświetnił pokaz filmu „Sherlock jr” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell. Było to niezapomniane przeżycie. Trzeciego dnia, po zakończeniu warsztatów, dziewczęta zwiedziły centrum Warszawy. Tak były zachwycone tym, co zobaczyły, że obiecały sobie, iż kiedyś powrócą jeszcze w te miejsca.
        Po powrocie z 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej Zuza, Nikola i Julia nie ukrywają, że mają apetyt na więcej. Być może w przyszłym roku również uda im się dostać zaproszenie na to wyjątkowe święto szkolnego kina. 

        Show filmowo-podróżnicze Szymona Radzimierskiego

        12.11.2019 r. naszą szkołę odwiedził Szymon Radzimierski - nastoletni aktor, podróżnik, autor książek, bloger w jednej osobie. Przyjechał do nas w ramach nagrody, którą grupa Nieprzytomne Chłopy w składzie: Jakub Laskowski, Michał Zacholski, Szymon Beger wygrała w ogólnopolskim quizie filmowym.
        Na początku spotkania Szymon niezwykle interesująco zaprezentował swoją ostatnią podróży na Madagaskar. Następnie była chwila na pytania do naszego gościa, który starał się odpowiedzieć na wszystkie, nawet te "najdziwniejsze". Swoją chwilę mieli też nasi szkolni fotoreporterzy, miłośnicy książek i łowcy autografów. 

        ŻYWA LEKCJA HISTORII

        15 listopada 2019 r. w ramach działań projektowych związanych z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu odbyła się konferencja pn. „Trudne drogi do wolności”.
        W tej łączącej pokolenia żywej lekcji historii wzięli udział najstarsi uczniowie z SP w Starkowie, nauczyciele oraz gość specjalny Pan Marian Kędzierski – poseł na Sejm kontraktowy. Przemówieniu Pana Kędzierskiego na temat wojny oraz polskiej rzeczywistości lat powojennych towarzyszył pokaz multimedialny traktujący o historii naszego kraju od 1918 do 1989 r. Ciekawy sposób narracji prelegenta spotkał się z dużym zainteresowaniem młodych słuchaczy. Ponadto dzięki uprzejmości przyjaciół szkoły młodzież miała możliwość obejrzeć na żywo pamiątki i osobliwości pochodzące z epoki PRL-u.
        Żywe lekcje historii zajmują ważne miejsce w procesie edukacji. Dzięki takim ludziom jak Pan Marian Kędzierski, którzy chętnie dzielą się z młodym pokoleniem swoimi przeżyciami i doświadczeniem, historia w murach szkoły nabiera barw i staje się namacalna.

        XIV NOC SYSTEMOŻERCÓW

        15 listopada 2019 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu - XIV Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej-Noc Systemożerców.

        W trakcie pracowitej nocy spędzonej w Szkole Podstawowej w Starym Jarosławiu byli uczestnikami warsztatów:

        -fotograficznych, 

        -z przerabiania starych zdjęć w GIMP'ie,
        -z drukowania drukarką 3D,
        -z edukacji filmowej,
        -z budowania LEGO. 

        Tydzień z życia w PRL-u

        Koniec listopada upłynął w naszej szkole pod hasłem „Przeżyj to sam!-Tydzień z życia w PRL-u”.

        W ciągu tego tygodnia uczniowie dowiedzieli się wielu cennych informacji na temat historii, kultury, polityki i życia społecznego w tak odległej dla młodego pokolenia rzeczywistości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Omówiono w tym czasie również upadek komunizmu i początki demokracji w naszym państwie. Wszystkie te wiadomości przekazywano w przystępny sposób, organizując m.in. rozmowę z posłem na sejm kontraktowy, rozgrywki w gry planszowe, wystawy z rekwizytami, pogadanki, pokazy filmów i prezentacji multimedialnych, czy dyskotekę, podczas której młodzież bawiła się w rytm muzyki z lat 70-tych i 80-tych.

        Wywiad z Wójtem Gminy Trzebielino

        Jednym z działań podsumowujących pracę młodzieży w projekcie "Młodzi mają głos - nakręcamy się do działania” było nagranie wywiadu telewizyjnego z Wójtem Gminy Trzebielino Panem Tomaszem Czechowskim. Zuzanna Pirowicz - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przeprowadziła z Panem Wójtem wywiad na temat działań Gminy na rzecz dzieci i młodzieży z naszego regionu. Dowiedzieliśmy się z niego wielu interesujących faktów. Pan Wójt dokonał podsumowania propozycji dotyczących oferty spędzania czasu wolnego przez młodzież, dzięki któremu wszyscy z łatwością znajdą coś dla siebie. Ponadto Zuzanna otrzymała cenne wskazówki, jak być liderem, który potrafi współpracować na rzecz społeczności np. szkolnej. Cały wywiad był nagrywany przez naszego operatora szkolnej telewizji STAR TV - Marcelego Pertka, w myśl słów projektu: "Nagrywany się do działania".

        Warsztaty Filmoteki Szkolnej

        17 stycznia 2020 roku, w czasie ferii zimowych, "Grupa filmowa ze Starkowa" uczestniczyła w warsztatach Filmoteki Szkolnej "O sposobach budowania opowieści w filmie".

        W czasie zajęć, które w naszej szkole poprowadziła Pani Emilia Żuber -Lider Filmoteki Szkolnej, uczniowie rozmawiali m.in. o tym, jak znajomość planów filmowych oraz schematu tworzenia opowieści pomaga w odbiorze filmu i zrozumieniu zachowań bohaterów na szklanym ekranie oraz przekazywaniu przesłania dzieła filmowego. 

        Te niezwykle ciekawe i kształcące zajęcia zorganizowane zostały przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, a współfinansował je  Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Starkowie, ul. Starkowo 10
      • tel./fax (059)8580077
      • Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie ul. Starkowo 10, 77-235 Trzebielino Poland
      • Inspektor Danych Osobowych infotech.rodo@gmail.com
    • Logowanie