• PEDAGOG SPECJALNY

mgr Emilia Łuksza

Godziny pracy pedagoga specjalnego:

Wtorek -     9.10 - 9.55
        Środa -      10.50 - 11.35;   11.50 - 12.35;     13.40 - 14.25;
        Czwartek - 8.20 - 9.05;      10.00 - 10.45;     13.40 - 14.25;
        Piątek -      8.20 - 9.05;      10.00 - 10.45

Pedagog specjalny pomaga przede wszystkim uczniowi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wskazującymi potrzebę kształcenia specjalnego.
        Rozwiązuje problemy dydaktyczne i wychowawcze ucznia, wspiera i interweniuje w sytuacjach trudnych, jest również dodatkowym wsparciem nauczycieli, pedagoga szkolnego, rodziców a także samego ucznia praktycznie w każdym obszarze jego funkcjonowania.
        Motywuje ucznia do podejmowania różnych wyzwań, ćwiczeń, zadań, do niwelowania swoich dysfunkcji i deficytów rozwojowych.
        Jednym z głównych zadań pedagoga specjalnego jest wspomaganie nauczycieli, którzy pracują z danym uczniem w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń i trudności szkolnych oraz w diagnozie możliwości i poszukiwaniu mocnych stron ucznia.
        Aktywizuje ucznia włączając go w aktywności szkolne, czy też udziela pomocy pedagogiczno-psychologicznej, służy radą, współpracuje z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny, w tym z poradniami, asystentami rodziny czy terapeutami.
        Dostosowuje metody i sposoby pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizyczne.
        Minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiega zaburzeniom zachowania oraz realizuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym dla dzieci i rodziców.

Im kto jest lepszym człowiekiem, lepiej do pracy przygotowanym, im ma większą dla drugich życzliwość, głębszą o nich troskę i poczucie odpowiedzialności za swoją pracę, tym głębszy zostawi ślad w duszach dzieci”

Maria Grzegorzewska