Działania
26 WRZEŚNIA EUROPEJSKI
DZIEŃ JĘZYKÓWCZYM JEST EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW?
Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków.
Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony jest corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
Po więcej informacji zajrzyj tu:
http://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx
Znajdziesz tu wiele językowych i kulturowych ciekawostek. Możesz rozwiązać quiz językowy i sprawdzić swoją wiedzę.
Z okazji obchodów 17 Dnia Języków Obcych stworzyliśmy w szkole ‘Żywy Słownik’. Uczniowie przyodziali niemieckie i brytyjskie barwy oraz oznaczyli się słówkami i wyrażeniami w językach obcych. Każdy kto oznaczył się niemieckim i angielskim zwrotem, został nagrodzony oceną
z języka angielskiego oraz był nietykalny na lekcjach z innych przedmiotów. Kolorowe plakaty ze słownictwem udekorowały szkolne ściany,
a wśród uczniów wyróżniały się pomalowane twarze i specjalnie na tę okazję przygotowane koszulki.Dziękujemy społeczności uczniowskiej za zaangażowanie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu ‘Żywy Słownik’ okazał się bogaty i kolorowy!
6
"Pierwsze starcie klanów już za nami"
Dnia 28 września 2017r w naszej szkole odbył się sztafetowy bieg przełajowy 3 klanów: Nowaków, Smiths' i Schneider,.
Na trasie biegu zawodnicy zmagali się z wieloma trudnymi przeszkodami jak: ławki, sterta grubych materaców, płotki lekkoatletyczne i ciężkie piłki lekarskie.
Po trudnej rywalizacji na miejscu I uplasował się klan
na miejscu II klan Smiths'
na miejscu III klan
Rywalizacja sportowa pomiędzy klanami będzie miała miejsce każdego miesiąca. W październiku zaplanowaliśmy wyścigi rzędów trzech klanów Poszczególne klany są utworzone poprzez uczniów konkretnych oddziałów szkolnych. W rywalizacji bierze udział cała społeczność uczniowska. Sportowe starcia są częścią wielu innych działań wielkiego projektu, który realizowany jest w naszej szkole w ramach programu Erasmus.
DTK
6Dzień Edukacji Narodowe
14 października świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której miało miejsce pasowanie uczniów klasy I. Do akcji włączyli się uczniowie klasy ‘0’, którzy zaprezentowali krótki koncert piosenki w języku angielskim. Oddziałem ‘0’ opiekuje się Pani Danua Kubiak, która w sierpniu 2017 odbyła 2-tygodniowe szkolenie z programu Erasmus+ w angielskim Bournemouth. W pracy dydaktycznej dba o obecność języka angielskiego i promuje jego naukę już w edukacji przedszkolnej.
8Współpraca z Hiszpanią
W październiku 2017 roku nasza szkoła rozpoczęła projekt edukacyjny we współpracy z hiszpańską placówkę Collegio di Fuenlabrada. 33 uczniów naszej szkoły nawiązało kontakt z rówieśnikami z kraju Corridy poprzez korespondencję w języku angielskim. Pierwsze listy przyniosły ogromną ekscytację i zaangażowanie. Uczniowie z wypiekami na twarzy rozrywali koperty i odczytywali wiadomości. Poznali swoich partnerów, dowiedzieli się nieco o ich zainteresowaniach, rodzinie, szkole. Okazało się, że słuchają podobnej muzyki, spędzają czas wolny w podobny sposób, są członkami jednakowych portali społecznościowych. Mimo dużej odległości oraz języka i kultury, jaka ich różni, mają wiele wspólnego. Oprócz listów w kopertach znaleźli zdjęcia, małe upominki, słodkości. W podziękowaniu nagrali krótki filmik i z chęcią zabrali się do odpisywania. W międzyczasie nauczycielki języków obcych ustaliły plan działań i określiły cele współpracy. Nie zdradzę szczegółów, jednak zapewniam, że będzie ciekawie.
Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym profilu Facebook. Projekt został też opublikowany na europejskiej platformie eTwinning.
Ogólnopolski Dzień Erasmusa
25 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Erasmusa.
Czym jest program Erasmus+?
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. W Polsce realizowany jest od 30 lat.
W liczbach przedstawia się imponująco:
- 4 mln osób skorzysta z programu;
- 28 państw członkowskich Unii Europejskiej;
- 2,2 mld euro wyniesie całkowity budżet programu
Czym jest Erasmus+ dla mnie?
Jako nauczyciel języka obcego, czuję nieustanną potrzebę kształcenia się. Język ewoluuje, zmienia się, wzbogaca. Aby być na bieżąco, trzeba się szkolić, śledzić nowinki, pozostawać w kontakcie z językiem. Aby podążać za ciągle wzrastającymi oczekiwaniami uczniów, aby sprostać ich potrzebom oraz wymaganiom nowoczesnej edukacji, konieczne jest nabywanie nowych umiejętności. Dzięki programowi Erasmus+ mogę się rozwijać, co więcej, wiedzę uzyskuję od najlepszych specjalistów w dobrych europejskich ośrodkach szkoleniowych.
W 2013 roku dzięki podobnemu programowi (Comenius) odbyłam 2-tygodniowe szkolenie metodyczne w Dublinie
w Irlandii. Było to niesamowite doświadczenie zawodowe i personalne. W 2014 roku postanowiłam ponownie ubiegać się o grant. Tym razem wybrałam szkołę języków obcych na Malcie. Udało się! W maju do szkoły dotarła wiadomość, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Rozpoczęły się intensywne przygotowania do wyjazdu.Moją przygodę z Maltą rozpoczęłam 30 lipca. Samolotem linii RyanAir, pełna obaw ale i podekscytowania, dotarłam do stolicy wyspy Valletty. Cieszyłam się na ten wyjazd bardzo, byłam też jednocześnie przerażona. Sama w obcym kraju, w obcym mieście, wśród obcych ludzi. Jednak po pierwszym dniu zajęć po moich obawach nie pozostało ani śladu. Okazało się, że w mojej grupie jest 16 wspaniałych, otwartych i kompetentnych nauczycieli z Polski, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Austrii, Rosji, Estonii oraz Ukrainy, a wykładowcą był charyzmatyczny trener Alan Marsh – Brytyjczyk-Maltańczyk, autor książek metodycznych i wspaniały edukator.
Spędziłam 2 intensywne tygodnie na upalnej Malcie. W godzinach przedpołudniowych kształciłam umiejętności językowe i nabywałam innowacyjne techniki metodyczne. Popołudniami poznawałam uroki wyspy, odwiedzając starożytne świątynie, urokliwe plaże, majestatyczne katedry, nowoczesne mariny i tradycyjne porty. Smakowałam maltańskiej kuchni, poznawałam tamtejsze obyczaje. Próbowałam nawet poznać odrobinę maltański język (na Malcie języki urzędowe są dwa: angielski i maltański). Nawiązałam kontakty z nauczycielami, które utrzymuję do dziś i wykorzystuję do współpracy i realizacji projektów.
3Wróciłam z Malty pełna wspaniałych wspomnień i nowych zawodowych umiejętności. Mimo że żal było kończących się wakacji, nie mogłam się doczekać początku roku szkolnego, aby wprowadzić w życie nowopoznane metody dydaktyczne.
Z nabytej wiedzy korzystam każdego dnia. Czuję ogromną satysfakcję, gdy widzę, że nowe metody działają
i przyczyniają się do wzrostu umiejętności uczniów. Zachęcam wszystkich pedagogów do udziału w Erasmusie. To wspaniała przygoda i okazja do odświeżenia warsztatu.Kamila Pestka-Połczynska
W każdy przedostatni czwartek listopada Amerykanie obchodzą wielkie święto. To Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia.
Historia tego wydarzenia sięga września 1620 roku, kiedy to brytyjski statek o nazwie Mayflower przybył do wybrzeży Ameryki Północnej. Na pokładzie było 102 pasażerów – głównie pielgrzymów, którzy udali się w daleką podróż na nowy kontynent, by osiedlić się tam i zacząć nowe życie.
Ameryka przywitała ich srogą zimą. Pielgrzymi nie mieli schronienia ani zapasów, wielu z nich zmarło z zimna, wycieńczenia bądź chorób. Przeżyła zaledwie połowa. Wiosną przybyszów odwiedziło indiańskie plemię. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej nauczyli kolonizatorów uprawiać ziemię, hodować zwierzęta. Pokazali im, jak przetrwać. Jesienią, po udanych zbiorach, pielgrzymi zaprosili Indian na wspólną uroczystość i tak rozpoczęła się trwająca do dziś tradycja Święta Dziękczynienia.
Dziś Thanksgiving obchodzi ponad 90% Amerykanów. Członkowie rodziny zjeżdżają się nawet z odległych miejsc, by spędzić ten dzień razem, zjeść uroczysty obiad i podziękować za to, co mają. Jakie potrawy goszczą tego dnia na stole? Obowiązkowym daniem jest nadziewany pieczony indyk z żurawinowym sosem. Do tego jada się ziemniaki pod postacią puree lub bataty. Nie braknie warzyw, pieczywa, sałat. Na deser obowiązkowo ciasto dyniowe z bitą śmietaną.
W naszej szkole również zapanowała tego dnia atmosfera Święta Dziękczynienia.
Zapoczątkowali ją drugoklasiści, którzy po krótkim wprowadzeniu kulturowym, wykonali plakat przedstawiający talerz pełen typowych przysmaków.
Następnie klasy III obejrzały filmik historyczny.
Wreszcie uczniowie klasy V po wykonaniu plakatów udali się z nauczycielem na stołówkę, gdzie w radosnej dziękczynnej atmosferze zjedli obiad. Co prawda nie był to indyk, lecz serwowane danie było równie smaczne.
Głodnych wiedzy zapraszam do odwiedzin poniższych linków:
http://www.history.com/topics/thanksgiving/history-of-thanksgiving
https://www.youtube.com/watch?v=faUYJ9fMiGg&list=PL6nGjcN_L8JssaToQbcZq307X4emYA8Dt&index=8
18 grudnia 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy święto czytelnictwa. Tego dnia każdy z nas stał się propagatorem czytania książek niezależnie od języka, w jakim zostały napisane, a wszystko za sprawą szkolnego konkursu czytelniczego organizowanego w ramach projektu Erasmus+ pn. „Z książką przez świat”.
W poszukiwaniu ciekawej literatury wyruszyliśmy w podróż po trzech krajach europejskich. Odwiedziliśmy Niemcy, Wielką Brytanię oraz Polskę. Wszystkie klasy, przygotowując się do konkursu, miały za zadanie przebrać się za postacie z wybranych książek.
Klasom I-III SP przydzielono baśnie Braci Grimm, czyli twórczość niemiecką.
- Klasa I- „Królewna Śnieżka” (niem. „Schneewittchen”).
- Klasa II- „Czerwony Kapturek” (niem. „Rotkäppchen”).
- Klasa III- „Kopciuszek” (niem. „Aschenputtel”).
Klasom IV-VII SP przydzielono twórczość angielską.
- Klasa IV- „Alicja w Krainie Czarów” (ang. „Alice’s Adventures in Wonderland”) autor Lewis Carroll.
- Klasa V- „Opowieść wigilijna” (tyt. oryg. „A Christmas Carol”) autor Charles Dickens.
- Klasa VI- „Opowieści z Narnii’ (ang. „The Chronicles of Narnia”) autor Clive Staples Lewis.
- Klasa VII- “Harry Potter” (ang. “Harry Potter and the Philosopher's Stone”) autor J.K. Rowling.
Klasom gimnazjalnym przydzielono twórczość polską.
- Klasa 2a- „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy.
- Klasa 2b- „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza.
- Klasa 3a- wiersze Jana Brzechwy.
- Klasa 3b- wiersze Juliana Tuwima.
Jury w składzie:
- Pani Beata Kiedrowska- dyrektor szkoły i obieżyświat,
- Pani Kamila Pestka-Połczynska- anglistka, koordynator projektu Erasmus+ oraz autorka bloga podróżniczego,
- Pani Emilia Juchniewicz-polonistka i mól książkowy z zamiłowania;
czuwało nad przebiegiem konkursu oraz oceniało przygotowanie i wystąpienia wszystkich uczniów.
W pierwszej rundzie każda drużyna otrzymała po jednym pytaniu z przygotowanej przez siebie lektury. W kolejnej rundzie, która przypominała grę w „głuchy telefon”, należało powtórzyć po koledze z grupy jak największą liczbę słów, stanowiących cytat ze swojej książki. W trzeciej rundzie uczestnicy konkursu mieli za zadanie zniszczenie jak największej liczby balonów i odszukanie w nich numerów, które odpowiadały pytaniom z wszystkich lektur pisanych w tym samym języku, co przypisana do danej grupy książka. W następnej rundzie jeden z uczestników konkursu musiał narysować plakat swojego utworu, stojąc nieruchomo z zawiązanymi oczami. Pozostałe osoby z grupy miały za zadanie tak trzymać kartkę papieru, aby jury mogło doszukać się na tym rysunku podobieństwa do tekstu danej książki.
W przerwach między rundami konkursu odbywały się prezentacje lektur. Przebrani za postacie z książek uczniowie w niezwykle ciekawy sposób przedstawiali fabuły przypisanych im utworów.
W każdej kategorii wiekowej wyłoniono zwycięzców. Wśród klas, którym przypisane były książki niemieckojęzyczne, zwyciężyła klasa I SP. Drugie miejsce zajęła klasa 3 SP, a trzecie miejsce klasa 2 SP.
Wśród uczniów, którzy prezentowali lektury anglojęzyczne, I miejsce zajęła klasa VII SP, II miejsce zajęła klasa VI SP, a III miejsce przypadło klasie V SP.
Wśród gimnazjalistów najlepszą klasą okazała się klasa 3b. Drugie miejsce zajęła klasa 3a, a na III miejsce zasłużyła klasa 2b.
Jurorzy przyznali także nagrody za najciekawsze przebranie. I miejsce otrzymał Bogdan Ossowski z klasy 3b gimnazjum, który był przebrany za lokomotywę z wiersza J. Brzechwy. II miejsce przypadło Michałowi Zacholskiemu z klasy 4SP, który wystąpił jako Kapelusznik z „Alicji w Krainie Czarów”. III miejsce zajął Kacper Bednarczyk z klasy 1SP, który przebrał się za krasnoludka z „Królewny Śnieżki”.
Wszystkim reprezentantom klas dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy ogromnej wiedzy czytelniczej. Pozostałym uczniom dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie przebrań i prezentacji lektury oraz przesympatyczny doping drużyn.
Mamy nadzieję, że przyszłoroczny konkurs spotka się z podobnym zainteresowaniem.
Miłej lektury życzy organizatorka konkursu-pani Anna Kowalczyk-oraz jury.
77BOŻONARODZENIOWE TRADYCJE
WESOŁYCH SWIĄT
MERRY CHRISTMAS
FROHE WEIHNACHTEN
Przed świętami Bożego Narodzenia dzieci i młodzież naszej szkoły tworzyli piękne kartki świąteczne z wypisanymi życzeniami w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Najciekawsze prace wyeksponowane zostały na wystawie, która poświęcona była bożonarodzeniowym tradycjom i zwyczajom jakie panują w Anglii i w Niemczech.
Dlaczego kartki świąteczne?
Poznając bożonarodzeniowe tradycje w różnych kulturach należy przypomnieć o świątecznym zwyczaju, jakim jest właśnie wysyłanie kartek z życzeniami. W tym magicznym, ciepłym czasie pełnym optymizmu, wiary w pomyślną przyszłość chcemy dzielić się z innymi tym co najcenniejsze - radością, miłością, przyjaźnią i szczęściem. Świetnym sposobem więc na to jest wysyłanie świątecznych kartek. Jeszcze kilka lat temu zwyczaj ten był zdecydowanie bardziej popularny. Obecnie został on po części wyparty przez elektroniczne formy przekazu. Mimo to, jednak można nadal kultywować tę tradycję
w ramach nawiązywania nowych kontaktów z cudzoziemcami, twierdząc że najpiękniejsze święta w roku wymagają szczególnej oprawy. Zapewnić to mogą właśnie kartki świąteczne, ale te ręcznie robione, nie kupione.HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ POCZTÓWKI
Nie ma pewnie pośród Was osoby, której zwyczaj wysyłania kartek nie byłby znany. Domyślam się jednak, że niewielu z Was wie skąd się wziął ten zwyczaj. Tradycja pisania kartek świątecznych sięga jeszcze czasów starożytności. Znali ją już wówczas Chińczycy, którzy na papierowych karteczkach składali sobie życzenia z okazji nadejścia Nowego Roku. Starożytni Egipcjanie zaś, winszowali sobie z tej samej okazji na zwojach papirusu.
Do Europy zwyczaj ten dotarł około roku 1400, kiedy to w Niemczech pojawiły się pierwsze drewniane tabliczki, na których wyryte były noworoczne życzenia. Najstarsza natomiast świąteczna kartka pocztowa, w dzisiejszym rozumieniu, rozpoczęła swą historię w Anglii, w roku 1846. Przyczynił się do tego sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, który miał wielu znajomych, więc w każde święta musiał mnóstwo czasu poświęcić na wypisywanie listów z życzeniami. Wpadł wreszcie na pomysł by u znajomego malarza zamówić świąteczny rysunek z wypisanymi życzeniami a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych.Izabela Łazuga
NASZA WYSTAWA
3Tea at the Queen
26 stycznia w szkole odbył się Bal karnawałowy dla klas 0-IV. Starsi uczniowie natomiast wybrali się na herbatkę do samej Królowej Elżbiety II! Jak na powagę sytuacji przystało, ubrali się odświętnie i zasiedli przy pięknie zastawionym stole. Była wśród nich księżna Cambridge - Catherine wraz z córeczką Charlotte, zjawiła się sama księżna Cornwallii – Camilla oraz przyszła księżna Sussex – Megan. Nie zabrakło księcia Karola oraz jego syna Williama. Po kilku słowach wstępu na temat brytyjskiej rodziny królewskiej oraz zwyczaju picia herbaty, uczniowie przystąpili do degustacji. Na stole pojawiła się herbata w towarzystwie ciasteczek, babeczek, tostów z nutellą i dżemem. Poza brzękiem sztućców słychać było zwroty grzecznościowe w języku angielskim: Excuse me, May I hale…, Could you pass me… itd.
Taki angielski pyszny poranek pozytywnie nas nastroił na resztę dnia J
Pancake Day
W Polsce karnawał żegnamy Tłustym Czwartkiem. Wtorek poprzedzający Środę Popielcową nazywamy Ostatkami bądź Śledzikiem. Wielka Brytania również hucznie i smacznie celebruje ostatni dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Brytyjczycy zajadają się naleśnikami.Pancake Day, bo o nim właśnie mowa, to też Fat Tuesday lub Shrove Tuesday. Tego dnia w całym kraju odbywają się wyścigi z patelnią w ręce - Pancake Race. Uczestnicy pokonują dystans ile sił w nogach, pilnując, aby z patelni nie wypadł naleśnik. Bywa, że naleśnik należy stale podrzucać, co nie jest łatwą sztuką. Historia Pancake Day sięga już 500 lat.
O tym jak biegnie się z patelnią w ręce, dowiedzieli się dziś uczniowie klasy I, II i III. Stanęli do rywalizacji w wyścigach rzędów, a motywem przewodnim była właśnie owa patelnia z naleśnikiem. Walczyli dzielnie, rywalizacja była zacięta, ale przede wszystkim liczyła się dobra zabawa, o czym świadczyła nagroda przygotowana dla wszystkich uczestników, bez względu na wynik.
Po zakończonych zawodach uczniowie udali się do stołówki, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka. W Dniu Naleśnika nie mogło to być nic innego jak fura pysznych pancakes'ów. Apetyt dopisywał. Naleśniki znikały z talerzy w błyskawicznym tempie.
Dziękuję bardzo p. Tomkowi Kubiakowi za pomoc w zorganizowaniu wyścigów, a paniom z kuchni za organizację naleśnikowej uczty.
Kamila Pestka-Połcztnska
12Noc Sportu
2 marca o godzinie 17.00 rozpoczęła się w naszej szkole /przygotowana przez niezawodny Samorząd Uczniowski/ „Noc Sportu”. Wzięli w niej udział uczniowie klas gimnazjalnych. Przewodnim hasłem tego niecodziennego wydarzenia była chęć niesienia pomocy chorym na białaczkę. Włączyliśmy się w akcję „Pomagamy Marysi i innym”. Każdy z uczestników dowiedział się czym jest fundacja DKMS, kto może zarejestrować się jako dawca, jak wygląda sposób rejestracji i z czym się to wiąże.
Nasi uczniowie są jeszcze za młodzi, ale wiedzą już, że po ukończeniu 18 roku życia każdy może zostać dawcą i być może uratować komuś życie. Póki co zachęcamy rodziców, rodzeństwo, znajomych i krewnych do zarejestrowania się i mamy nadzieję, że znajdzie się dawca dla Marysi i innych potrzebujących.
Podczas nocy gimnazjaliści wykazali się nie lada kondycją aktywnie uczestnicząc w zajęciach Zumby, odbyło się również kilka meczów siatkarskich i koszykarskich, zapału i energii nie brakowało nawet o 3 nad ranem!!! Poza tym uczniowie mieli możliwość wykorzystać swoje umiejętności językowe oglądając anglojęzyczne filmy i biorąc aktywny udział w quizie z języka niemieckiego, tym samym wpisując się w założenia projektu Erazmus plus. Nie zabrakło również tradycyjnego już ;) wspólnego pieczenia pizzy;) Foto relację z wydarzenia przygotowała grupa projektowa Filmoteki Szkolnej.
2Dzień sw. Patryka
17 marca kraje anglosaskie obchodzą wielkie święto. To Dzień sw. Patryka. Obchody tego dnia wywodzą się z Irlandii, gdzie sw. Patryk spędził większość swojego życia jako biskup - misjonarz, nauczając pogański lud o Bogu.
Dziś dzień sw. Patryka słynie z hucznych obchodów na całym wiecie, a w szczególności w Irlandii oraz w Stanach Zjednoczonych. W miastach organizowane są kolorowe parady, rzeki: Liffey w Dublinie oraz Chicago są w tym dniu zabarwione na zielono, a znane na całym świecie budynki podświetlane są tym samym kolorem.
W naszej szkole obchody odbyły się 15 marca. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy przywdziali zielone barwy. Na korytarzach pojawiły się zielone akcenty. Uczniowie klasy I na lekcji języka angielskiego mieli okazję udać się na poszukiwania garnka ze złotem. Uczniowie klas II i III wzięli udział w lekcji kulturowej, którą poprowadziły uczennice klasy V. Podczas przerw szkołę wypełniły irlandzkie rytmy, których można było posłuchać, delektując się maślanymi zielonymi ciasteczkami, przygotowanymi przez uczniów klasy V i VII.
Obchodom dnia sw. Patryka towarzyszyły konkursy: na najciekawszą prezentację multimedialną o Irlandii oraz na najładniejszy plakat. Jednocześnie odbył się konkurs w wersji online na Funpage’u szkoły.
Plakaty można podziwiać na korytarzu, a prezentacje znajdują się poniżej. Zachęcam do obejrzenia. Zawierają sporo ciekawostek!
Gratuluję uczniom: Julia Żerebna kl. VI, Julia Batruch kl. IV oraz Paulina Kuniszewska kl. VI wykonania solidnych prac plastycznych oraz Olga Dawidowicz, Klaudia Mandecka, Ewelina Piekarska, Krystian Zygarski sporządzenia interesujących prac multimedialnych!
Easter-egghunt
5 kwietnia zgodnie z tradycją krajów anglosaskich urządziliśmy naszym najmłodszym uczniom wielkanocne polowanie na jajka! Najpierw na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali słownictwo związane z Wielkanocą oraz zwyczaje wielkanocne krajów anglojęzycznych. Następnie zgodnie z tradycją uczniowie przystąpili do wyścigu z jajkiem. Nieśli jajko na łyżce, turlali je, pilnując, by go nie uszkodzić! Na koniec pobiegli na boisko szkolne, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka. Pod krzaczkami zajączek wielkanocny, czyli Easter Bunny zostawił dla nich smakołyki. Rzucili się w wir poszukiwań, a na koniec sprawiedliwie podzielili łupy, aby wszyscy zakończyli tę imprezę w dobrym humorze!
19 kwietnia 2018 koordynator projektu Erasmus+ w naszej szkole, pani Kamila Pestka-Połczynska zorganizowała szkolenie dla nauczycieli szkół sąsiednich na temat programu Erasmus+. Na spotkanie przybyli nauczyciele języków obcych ze Szkoły Podstawowej w Suchorzu oraz Trzebielinie. Najpierw omówiono ideę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji ze szczególnym uwzględnieniem programu Erasmus+. Pani Kamila skupiła się na formalnościach, jakie należy spełnić, aby złożyć wniosek oraz kwestii merytorycznej, czyli jak należy napisać wniosek, aby odpowiadał on celom programu Erasmus+.
Wszelkie przydatne informacje są dostępne na oficjalnej stronie programu:
Następnie koordynator projektu opisała procedury, które trzeba spełnić, aby podpisać umowę finansową i otrzymać grant. Szkolenie dotyczyło również realizacji mobilności, prowadzenia dokumentacji, upowszechniania rezultatów oraz realizowania założeń projektu w celu osiągania zamierzonych efektów.
Nauczyciele zakończyli spotkanie w dobrych nastrojach, zmobilizowani i pełni motywacji do przystąpienia do programu.
Zachęcamy i trzymamy kciuki!
1Języki obce wokół nas!
Ostatnie tygodnie maja przebiegały w naszej szkole pod hasłem: Warto uczyć się języków obcych. Wiedzo o krajach anglo i niemieckojęzycznych i ich kulturze przenikała się nie tylko na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego.
Można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy również na geografii, historii, na języku polskim.
Na zajęciach muzyki piosenka „Panie Janie” wybrzmiewała w trzech językach (angielskim, niemieckim i francuskim;)).
Na zajęciach matematyki uczniowie mieli okazję poznać m.in. nazwy figur geometrycznych w innych językach niż nasz ojczysty.
Każdy dzień tygodnia na językach angielskim i niemieckim przebiegał inaczej. Uczniowie uczestniczyli w grach językowych, zajęciach filmowych oczywiście obcojęzycznych, śpiewali w oryginale przeboje, mieli możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanych biblioteczek anglisty i germanisty.
Korytarze szkolne (a nawet schody!) zamieniły się w żywy słownik. Królowały plakaty, minisłowniki…. Naprawdę można było poczuć otaczającą nas wiedzę.
4Ostatnie listy z Hiszpanii
20 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2017/2018, rozdałam uczniom ostatnie listy od rówieśników z Hiszpanii. Czekaliśmy na nie długo. Uczniowie byli zniecierpliwieni i ciekawi, czym tym razem ich zaskoczą ich hiszpańscy listowni przyjaciele. Hiszpania również rozpoczyna wakacje 23 czerwca, więc listy przepełnione były planami na lato. W Hiszpanii jest ono o wiele cieplejsze niż u nas, więc z kopert wręcz tryskało wakacyjne słońce i słona woda Morza Śródziemnego. Większość z naszych hiszpańskich przyjaciół ma zamiar spędzić lato nad wodą, z przyjaciółmi i rodziną. W listach pojawiło się wiele nazw miejscowości, które uczniowie niezwłocznie zaczęli sprawdzać w Internecie. Z niektórych kopert wysypały się bransoletki, z innych obrazki lub smakołyki. Wiele listów kończyło się słowami nadziei na dalszy kontakt po wakacjach. Spora cześć uczniów skontaktowała się elektronicznie i będzie kontynuować znajomość mimo przerwy wakacyjnej.
Projekt „Will you be my e-pal” to pierwsze tego typu działanie, które przeprowadziłam. Zaczynając, nie wiedziałam, ile pracy i czasu pochłonie i nie byłam pewna, czy wzbudzi w uczniach zaangażowanie. Po roku intensywnych działań wiem, że to był strzał w dziesiątkę. Mimo moich największych starań, rzadko widzę w oczach uczniów takie zaangażowanie i zniecierpliwienie, gdy otwierają listy od swoich hiszpańskich rówieśników. Gdy proponuję uczniom na lekcji zadania z czytania ze zrozumieniem, narzekają, że to nudne. Gdy realizuję zagadnienia z tworzenia wypowiedzi pisemnej, wymigują się, tłumacząc, że nie potrafią pisać po angielsku. Ale gdy kładę przed nimi listy, sami zabierają się za czytanie i czym prędzej chcą odpisywać.
Podczas pracy z listami zauważyłam, że uczniowie wzbogacili słownictwo z języka angielskiego, podszkolili też gramatykę. Lepiej radzą sobie z czytaniem ze zrozumieniem, coraz sprawniej budują wypowiedzi pisemnej. Nabierają też wprawy w mówieniu, gdyż i tę umiejętność kształtujemy, wysyłając do naszych partnerów krótkie filmiki. Uczniowie zwiększają świadomość europejską. Poznają inne kultury, oswajają się z nimi, kształtują postawy tolerancji w stosunku do różnorodności kulturowej i językowej.
Cieszę się bardzo i odczuwam ogromną satysfakcję zawodową ze zrealizowanych działań. Doceniam możliwości, jakie zyskałam dzięki uczestnictwie w programie Erasmus+. Dzięki zagranicznym szkoleniom pozyskałam kontakty do współpracy, a fundusze, jakie dał program, posłużyły do realizacji imprez, konkursów, przedsięwzięć.
W przyszłym roku szkolnym do współpracy zamierzam wciągnąć partnerów z innego państwa oraz kolejnych uczniów z naszej szkoły.
Język polski to za mało, więc też innych ucz się śmiało….
29 maja w naszej szkole odbył się konkurs językowy.
Uczniowie (podzieleni od września w ramach realizowanego projektu Erasmus + na rodziny: Schneider, Smith i Nowak) rywalizowali ze sobą o miano najlepiej wykształconej w dziedzinie języków obcych rodziny.
W każdej z drużyn wytypowano 6 osób, które tworząc zgraną grupę przygotowały ciekawe i bardzo pomysłowe prezentacje w językach niemieckim i angielskim. Wszystkie grupy zdały ten egzamin rewelacyjnie. Uczestnicy zmagali się ze sobą w 6 rundach, odpowiadając na pytania z zakresu wiedzy na temat geografii, historii i kultury krajów anglo i niemieckojęzycznych. Mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe wykorzystując wszystko to, czego nauczyli się na zajęciach, tworząc np. dialog przedstawiający sytuację na dworcu, u lekarza itp.
Zaangażowana była także widownia, która kibicowała, przygotowując odpowiednie stroje, plakaty. Ochotnicy mieli możliwość odpowiadać na pytania przygotowane specjalnie dla widzów.
Ostatecznie zwyciężyła drużyna Schneider, którą reprezentowali uczniowie klasy 3b gimnazjum , 6 i 4 SP – Mateusz Łazuga, Olga Dawidowicz, Julia Żerebna, Sylwia Szewczyk, Jakub Laskowski i Michał Zacholski.
Świetnie poradzili sobie również reprezentanci drużyny Nowaków – Róża Jazowska, Aleksandra Czajkowska, Wiktoria Sztobnicka, Adrian Kuniszewski i Jędrzej Zasada, a także zawodnicy z rodziny Smith – Julia Bogusz, Dominika Jazowska, Klaudia Stanek, Kacper Szmejda, Krystian Wirkus i Szymon Stefanek.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok :) !!!
7Przegląd Piosenki Angielskiej.
13 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łubnie odbył się III Przegląd Piosenki Angielskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie z Łubna, Kołczygłów, Kramarzyn i Starkowa. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: klasy IV - VII oraz II - III gimnazjum. Rywalizacja była zacięta, a poziom wyrównany i bardzo wysoki. Nasza uczennica Natalia Wieczorek wykonała przepiękny ale bardzo trudny utwór Mariah Carey pt. "Without you". Swoją interpretacją oraz niesamowitym głosem podbiła serca jury, które bez wahania przyznało jej pierwsze miejsce.
Natalio, gratulujemy sukcesu i życzymy wielu kolejnych!
30 września realizacja naszego projektu pt.
Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie: wzbogacona
w nowe kompetencje kadra kluczem do rozwoju nowych
umiejętności uczniów
dobiegła końca. Formalnie, gdyż cele projektu realizować będziemy dalej, metody, które wypracowaliśmy pozostaną w użyciu, a wydarzenia, które zostały wpisane do kalendarza pracy szkoły, będą kontynuowane. Projekt dostarczył wielu wrażeń nauczycielom i uczniom, pozwolił nam na rozwój kompetencji, nabycie nowych umiejętności i realizację innowacyjnych działań. Wrzesień był czasem podsumowań zrealizowanych działań. Dokonaliśmy ewaluacji, którą chcemy podzielić się z zainteresowanymi.