Projekt edukacyjny
Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Starkowie
12 uczniów z klas IV, V i VI SP w Starkowie od października 2024 r. do czerwca 2025 r. będzie brało udział w projekcie edukacyjnym w ramach programu „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Trzebielino” realizowanego we współpracy z „Best English” – Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec. Działania projektowe koordynować będzie Pani Anna Kowalczyk.
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej sala, w której realizowany będzie projekt edukacyjny, doposażona zostanie w monitor interaktywny oraz kaszubskie tradycyjne stroje ludowe.
Założenia ogólne projektu edukacyjnego:
- Realizacja wspólnego przedsięwzięcia metodą projektu.
- Rozwój umiejętności w zakresie pracy zespołowej; świadomości i ekspresji kulturalnej.
- Przedsięwzięcie realizowane przez uczniów metodą projektu z zakresu nauk humanistycznych lub/i artystycznych koordynowane przez nauczyciela.
- Rozwój umiejętności kompleksowego rozwiązywania problemów; umiejętności przywódcze; związane z kreatywnością i innowacyjnością.
- Zajęcia mają na celu kształtować kompetencje kluczowe: w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Szczegółowe cele kształcenia i wychowania:
- Kształtowanie tożsamości regionalnej – rozbudzanie szacunku i zainteresowania historią oraz kulturą materialną i niematerialną Kaszub.
- Doskonalenie kompetencji językowych w zakresie języka kaszubskiego.
- Nauka podstawowych kroków i figur tradycyjnego tańca kaszubskiego.
- Rozwijanie umiejętności tanecznych.
- Budowanie pewności siebie poprzez występy przed publicznością.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #RozwińSkrzydła #GminaTrzebielino #Inwestycjawedukację
17 października 2024 r. odbyły się dwie godziny zajęć projektowych w ramach programu „Rozwiń skrzydła– wsparcie uczniów w Gminie Trzebielino” realizowanego we współpracy z „Best English” – Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec. Tematyka spotkania dotyczyła historii i geografii Kaszub oraz symboli Kaszub i ich znaczenia. Uczniowie m.in. obejrzeli prezentacje i filmiki edukacyjne, pracowali z książkami na temat historii Kaszubów oraz z mapą Pomorza, wykonali prace plastyczne związane z symbolami Kaszub i rozwiązywali quizy na platformach multimedialnych. W przerwie między zadaniami zasiedli przy wspólnym stole, aby napić się gorącej herbatki z filiżanek ozdobionych tradycyjnymi wzorami haftu kaszubskiego i podyskutować o tym, na czym polega praca metodą projektu edukacyjnego, jakie są jego cele i sposoby realizacji. Czas upłynął nam w bardzo miłej atmosferze.
#FunduszeEuropejskie
#FunduszeUE
#RozwińSkrzydła
#GminaTrzebielino
#Inwestycjawedukację
8
24 października 2024 r. odbyły się dwie godziny zajęć projektowych w ramach programu „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Trzebielino” realizowanego we współpracy z „Best English” – Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec. Tematyka spotkania dotyczyła języka kaszubskiego oraz legend i podań kaszubskich. Uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne o języku kaszubskim, fragmenty filmów animowanych z dubbingiem kaszubskim i wysłuchali znane polskie utwory muzyczne przetłumaczone na język kaszubski. Następnie każdy uczestnik spotkania rozwiązał quiz multimedialny na temat innej litery z alfabetu kaszubskiego. Stopień rozumienia ze słuchu poleceń w języku kaszubskim sprawdziliśmy w czasie zabawy taneczno-ruchowej. Aby utrwalić wiedzę na temat legendy o powstaniu Kaszub, uczniowie odegrali krótką improwizowaną inscenizację teatralną. Dzisiejsze działania przyczyniły się do integracji grupy projektowej. Na koniec zmęczeni, ale niezwykle radośni zasiedliśmy do wspólnego stołu na małe co nieco.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #RozwińSkrzydła #GminaTrzebielino #Inwestycjawedukację
731 października 2024 r. odbyły się dwie godziny zajęć projektowych w ramach programu „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Trzebielino” realizowanego we współpracy z „Best English” – Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec. Tematyka spotkania dotyczyła rękodzieła-kultury materialnej Kaszubów oraz tradycyjnych strojów ludowych. Uczniowie m.in. obejrzeli prezentacje i filmiki edukacyjne, wykonali filiżankę z papieru, korzystali z gier i zabaw opartych na kolorach i wzorze haftu kaszubskiego. Tego dnia także rysowali i rozwiązywali zarówno na tradycyjnych jak i multimedialnych kartach pracy zadania językowe powiązane z nazewnictwem elementów kaszubskiego tradycyjnego stroju ludowego. Wytchnienie od intensywnej pracy przyniósł jak zwykle na naszych zajęciach łyk ciepłej herbatki.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #RozwińSkrzydła #GminaTrzebielino #Inwestycjawedukację
14