SP w Starkowie – szkoła aktywnie promująca czytelnictwo
Szkoła Podstawowa w Starkowie od lat promuje czytelnictwo, więc i w tym roku nie mogło być inaczej. Od września do grudnia uczniowie ze Starkowa wzięli aktywny udział w licznych akcjach i warsztatach zachęcających do czytania.
Przerwa na czytanie
Największym wydarzeniem był udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pn. Przerwa na czytanie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Uczniowie czytali książki w różnych miejscach: na korytarzach, w salach lekcyjnych a także w kąciku czytelniczym ze specjalnie na ten dzień przygotowaną mięciutką pufą. Poza tym starsi uczniowie udali się do swoich młodszych kolegów, którzy jeszcze nie radzą sobie z płynnym czytaniem, aby przeczytać im ciekawe opowieści.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W listopadzie natomiast odczuwaliśmy wszyscy bajkowy klimat, a to za sprawą najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy w pięknych, kolorowych strojach obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci z klas 0-3 miały okazję wysłuchać klasycznej baśni o Czerwonym Kapturku, a niektórzy z uczniów klasy trzeciej, podjęli się nawet wystawienia jej fragmentu swoim młodszym kolegom i koleżankom. Teatrzyk kukiełkowy cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie dzieci otrzymały też kolorowankę z motywem bajkowym i słodki drobiazg. Jury nagrodziło książeczkami uczniów w najpiękniejszych strojach.
Escape room z bohaterami „Kamieni na szaniec”
Oprócz trudnej pracy umysłowej uczniowie mieli dużo radości z rozwiązywania zagadek dotyczących lektury „Kamienie na szaniec” podczas zabawy przypominającej zasadami grę escape room. Aby odnaleźć zamknięty w sejfie klucz, musieli rozszyfrować tajne wiadomości, wyrysować prawidłowy kod qr i stworzyć pieczęć z hasłem propagandowym. Na szczęście udało się uczniom rozwiązać wszystkie zadania i opuścić pokój zagadek. Na koniec zgodnie przyznali, że z chęcią jeszcze raz wzięliby udział w takiej grze.
„Dziady cz. II” Adama Mickiewicza na klasowej scenie
Czy można przeczytać lekturę w czasie jednych warsztatów? Okazuje się, że tak. Mało tego, można jeszcze stworzyć do treści lektury inscenizację, która pozostanie w pamięci uczniów na długo. Tak właśnie zrobiła klasa VII, która odegrała na klasowej scenie utwór Adama Mickiewicza pt. „Dziady cz.II”.
Wśród niezwykłych osobowości w „Akademii pana Kleksa”
W czasie warsztatów dotyczących lektury „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy uczniowie mieli okazję poznać niezwykłe postaci o nadzwyczajnych umiejętnościach. Do takich postaci należał tytułowy pan Kleks. Czytelnicy nie tylko próbowali odtworzyć niezwykłe lekcje, które prowadził Kleks, ale pokusili się również o odtworzenie wizerunku niezwykłego nauczyciela, tworząc ikoniczne maski, które pozwoliły im upodobnić się do tej nietuzinkowej postaci.
Niezwykłe życie na pustyni w utworze „W pustyni i w puszczy”
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przybliżających im życie ludów żyjących na pustyni. Duże zaciekawienie u uczestników wywołały tańce plemienne i ich ogromne znaczenie dla danej społeczności. Z własnej inicjatywy uczniowie pokusili się o próbę odtworzenia takich tańców. Uczniowie wybrali muzykę, stworzyli stroje oraz układ taneczny i zaprezentowali się przed klasą.
Cele wszystkich akcji, tj.: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, zostały osiągnięte. Jesteśmy pełni nadziei, że zainteresowanie czytaniem książek zostanie z uczniami na długo.
Klauzula informacyjna dla beneficjentów Priotytetu 3 NPRCz 2.0
Zgodnie z założeniami realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 przekazujemy Klauzulę informacyjną dla Beneficjentów Priorytetu 3 NPRCz 2.0., która stanowi załącznik